“George Harrison: Living in the Material World”

  •  “George Harrison: Living in the Material World”
Issue 53, January 2013.

“George Harrison: Living in the Material World”

restaurant “Hurushevsky cinema jazz” (Shevchenko avenue, 28)
January 21, 23, 2013

Especially for Lviv music lovers Lviv’s most creative venue “Hurushevsky cinema jazz” offers unique chance to enjoy cinema masterpiece and celebrate world's “The Beatles Day” by coming to the screenings of the film “George Harrison: Living in the Material World”.
George Harrison: Living in the Material World is a 2011 documentary film directed by Martin Scorsese, based on the life of Beatles member George Harrison. It has earned six nominations at the 64th Primetime Emmy Awards, winning Outstanding Nonfiction Special and Outstanding Directing for Nonfiction Programming.
The film follows music legend George Harrison's story from his early life in Liverpool, the Beatlemania phenomenon, his travels to India, the influence of Indian culture in his music, and his relevance and importance as a member of The Beatles. It consists of previously unseen footage and interviews with Olivia and Dhani Harrison. Inter-cut with archive material, friends, family and associates of the musician tell the story how spirituality became such a major part of his life and music career.

Trailer is available at http://www.youtube.com/watch?v=Fyo2G7GMk9k

Beginning:19:30
Entrance: free of charge
For more information and table reservation please call on 098 676 46 00 or visit
www.cinemajazz.com.ua

 

 

"Джордж Харрісон: Життя в матеріальному світі" 

Ресторан "Грушевський cinema jazz" (пр. Шевченка, 28)
21, 23 січня 2013

Спеціально для любителів музики імпровізаційний львівський ресторан "Грушевський cinema jazz" пропонує унікальну можливість відсвяткувати всесвітній "The Beatles Day", переглянувши відомий фільм «Джордж Харрісон: Життя в матеріальному світі".
Цю документальну стрічку зняв на підставі біографії Джорджа Харрісона у 2011 режисер Мартін Скорсезе. Фільм був номінований у шести категоріях на 64-ій Primetime Emmy Awards, отримавши нагороди за видатний не художній фільм та за видатну режисуру не художнього фільму.
У документальній стрічці розповідається історія легендарного музиканта Джорджа Харрісона, починаючи з його життя в Ліверпулі, про феномен бітломанії, про його подорожі до Індії, вплив індійської культури на його музику, а також про його значення як члена ансамблю The Beatles. До фільму увійшли раніше не відомі кадри та інтерв'ю з Олівією і Дхані Харрісон, які, в поєднанні з архівними матеріалами, спогадами друзів, родичів і колег виконавця розповідають про те, як духовність стала значною частиною його життя і музичної кар'єри.

Трейлер доступний за адресою http://www.youtube.com/watch?v=Fyo2G7GMk9k

Початок о 19:30
Вхід: безкоштовний
Для отримання додаткової інформації та замовлення столика телефонуйте на 098 676 46 00 або відвідайте www.cinemajazz.com.ua