• Leopolitan Canoers Win 4 Medals
Issue 114, July 2018.

Eight athletes from Lviv were among over 700 canoers from 33 countries to take part in the European Junior Canoe Sprint Championships in Italy last month. The Ukrainian team took home four titles and 10 medals, including four medals for Leopolitan canoers. Dmytro Ozymok won two gold medals – in the men’s C1 200m event and as part of Ukraine’s junior C4 crew in the 500m race. Taras Mazovskyiji won a silver in the men’s C2M under-23 500m event alongside Denys Filatov, while Yuriy Zub won bronze in the men’s K1M junior 200m sprint. Congratulations to the athletes!

Львівські гребці здобули 4 медалі

В італійському містечку Ауронцо ді Кадоре 28 червня - 1 липня пройшли змагання юніорів ECA та Чемпіонату Європи U23 Canoe Sprint. На цих змаганнях, в яких взяли участь понад 700 спортсменів з 33 європейських країн, Україна здобула десять медалей, з яких чотири - золоті. До складу національної збірної увійшли також вісім спортсменів зі Львівщини, які зробили свій внесок - 4 медалі. Так Дмитро Озимок здобув 2 золоті медалі серед чоловіків у категорії C1 на дистанції 200 метрів і в складі екіпажу молодіжної команди України в категорії C4 на дистанції - 500 метрів; екіпаж Тарас Мазовський - Денис Філатов здобули срібну медаль у категорії C2M U23 на дистанції 500 м, а Юрій Зуб виборов бронзову медаль у категорії K1M Junior на дистанції 200 м. Вітаємо переможців!